Návod

Návod na lepenie kamenných obkladov – Kameň dizajn s.r.o.

  1. PODKLADOVÝ POVRCH – podkladový povrch by mal byť čistý, zbavený náterových hmôt, mastnoty a prachu. Ak ide o povrch, ktorý je nesúdržný alebo nasakuje vlhkosť napr. stará omietka, je potrebné podklad ošetriť vysoko koncentrovanou styrenakrylátovou disperziou – disperzná penetrácia Excel mix. Po nariedení s vodou sa používa k obmedzeniu a zjednoteniu savosti poréznych materiálov pred lepením tenkovrstvými cementovými lepidlami, vyrovnávajúcimi stierkami, pod omietky, samonivelačné hmoty a pod. Ak je povrch nenasiakavý, odporúčame použiť základný náter na báze syntetickej živice, ktorý zabezpečuje dokonalú priľnavosť vyrovnávacích, vyhladzovacích mált i cementových omietok na nesavých a iných náročných povrchoch. Na nenasiakavé podkladové povrchy, akými sú napr. keramický obklad, cementovláknité dosky a OSB odporúčame použiť špeciálne modifikovaný spojovací mostík na báze vodnej disperzie akrylátových kopolymérov plnený kremičitým pieskom pre zaistenie prídržnosti medzi kritickým podkladom a spojovaným prvkom na nesavých podkladoch.
  2. LEPENIE – kamenné obklady je dôležité zbaviť nečistôt a prachu, rubovú stranu odporúčame zdrsniť oceľovým kartáčom a mierne navlhčiť. Obklad je vhodné lepiť na pevný povrch, ktorý udrží obklad do 50kg/m2. Pri povrchoch ako napr. kov, plast atď odporúčame preštudovať špeciálne postupy.
  3. ŠKÁROVANIE – pri obkladoch so škárou odporúčame používať flexibilnú cementovú škárovaciu maltu s pieskom so zníženou nasiakavosťou a so zvýšenou odolnosťou proti oderu triedy CG 2 WA. Používa sa k vyplneniu škár šírky 4 – 30mm v obkladoch a dlažbách vo vnútornom a vonkajšom prostredí, ku škárovaniu fasádnych obkladov s tehlovým alebo betónovým prvkom a v prírodnom kameni. Vyhovuje náročným klimatickým podmienkam a tepelnému namáhaniu.
  4. REZANIE – kamenné obklady je možné podľa vlastnej potreby upravovať. Najvhodnejší spôsobob na rezanie je pomocou stolnej píly s použitím diamantového kotúča. Dôležité je obklad ihneď po rezaní očistiť od prachu.
  5. OŠETRENIE – Pre exteriér odporúčame prípravok Lukofob 39. Ide o vodoodpudivý koncentrát na porézne materiály. Znižuje nasiakavosť, špinivosť a chráni proti kyslým dažďom. Roztok prípravku po zaschnutí vytvorí bezfarebný film s vodoodpudivým účinkom pri zachovaní priedušnosti. Dôležité je správne nariedenie roztoku s vodou. Druhý prípravok, ktorý odporúčame je impregnácia Mapei Antipluviol. Ide o bezfarebný ochranný náter proti vode a dažďu na umelý kameň a pod. Pre interiér odporúčame Duvilax BD-20, ktorý sa používa ako plastifikačná a prevzdušňujúca prísada, ktorá oživí farbu obkladu. Takisto je dôležité správne nariedenie prípravku, ktoré je uvedené na každom obale.

Návod si môžete stiahnuť aj vo formáte pdf

sk_SK